Stary Cmentarz - miasto odnawia nagrobki zasłużonych łodzian

Pamiątkowy nagrobek przedwojennego działacza społecznego Józefa Wolczyńskiego zostanie odnowiony w ramach współpracy Urzędu Miasta Łodzi i Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem. Miasto przeznaczy na ten cel 10 tys. zł.

Sebastian Szwajkowski/www.radiolodz.pl
3 zdjęcia
Sebastian Szwajkowski/www.radiolodz.pl
Sebastian Szwajkowski/www.radiolodz.pl
Sebastian Szwajkowski/www.radiolodz.pl
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Od 2013 roku miasto włącza w odnawianie pomników na Starym Cmentarzu poprzez odnowienie jednego z nagrobków wskazanych przez Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem. Do tej pory z miejskiej puli odnowione zostały: nagrobek małżeństwa Piotrowiczów, nagrobek dr Artura Starzyńskiego oraz wyremontowano skrzydła na nagrobku por. Stefana Pogonowskiego.

- Kilka lat temu zdecydowaliśmy się, że do pieniędzy zebranych w corocznej kweście na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza dorzucimy kwotę, która pozwoli na odnowienie jeszcze jednego nagrobka. Chcemy przywrócić pamięć o tych łodzianach, którzy tworzyli nasze miasto i dzięki nim ono miało szansę się rozwijać - powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

- Na grób Józefa Wolczyńskiego trafiliśmy przypadkowo, podczas ubiegłorocznego sprzątania Starego Cmentarza. Okazało się, że to postać wyjątkowa, ale zapomniana. Można powiedzieć, że był łódzkim celebrytą swoich czasów. Ze względu na swoją pracę na rzecz Łodzi był zapraszany na wiele uroczystości i rautów. Należał do najważniejszych postaci naszego miasta tamtego okresu - dodał prezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi Cezary Pawlak.

Józef Wolczyński urodził się w 1890 roku. Był działaczem społecznym, spółdzielczym i samorządowym. Ukończył szkołę tkacką w Łodzi, pod koniec I wojny światowej został członkiem Rady Stanu Królestwa Polskiego. Był także krótko ministrem zdrowia publicznego, opieki społecznej i ochrony pracy (w 1918 roku), posłem i senatorem. W latach 30. ubiegłego wieku był dyrektorem naczelnym zakładów „I.K. Poznański”, a także m.in. prezesem Łódzkiego Klubu Sportowego. Był jednym z popularniejszych działaczy społecznych tamtych lat. Na początku II wojny światowej został aresztowany przez Gestapo. Odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł w 1954 roku.

Polecane aktualności

Odebrano im dzieciństwo. Przywracamy im pamięć.

Tomasz Walczak / BRP

Narodowy Dzień Zwycięstwa - 8 maja to również Święto Dzieci Wojny. W Łodzi, przed Pomnikiem… więcej

Witaj Maj, piękny Maj

Andrzej Janecki / BAM

Mszą św. sprawowaną w intencji Ojczyzny w bazylice archikatedralnej rozpoczęły się wojewódzkie… więcej

Wiwat Biało-Czerwona!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Marsz ze 123-metrową flagą Polski uświetnił obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.… więcej

10. rocznica kanonizacji Papieża-Polaka

Patryk Wacławiak / BAM

W 10. rocznicę kanonizacji Świętego Jana Pawła II – pamiętamy o Honorowym Obywatelu Miasta Łodzi.… więcej

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Kontakt