Od artystycznych działań, po pomoc osobom z uzależnieniami. Rozstrzygnęliśmy konkurs na wkłady własne

200 tys. zł już niemal w całości zostało rozdysponowane na łódzkie organizacje pozarządowe. Kolejna transza pieniędzy na tak zwane „wkłady własne” powędruje do czterech, bardzo różnorodnych projektów. To projekty dotyczące aktywizowania mieszkańców, projekty z dziedziny sztuki, ale także pomocowe – dla osób uzależnionych behawioralnie.

Bardzo cieszymy się, że zgłoszone projekty są tak bardzo różnorodne i że dzięki tej naszej małej cegiełce, będą mogły dziać się ciekawe, fajne rzeczy w Łodzi.

Warunkiem otrzymania dofinansowania w ramach programu wkładów własnych, jest realizacja projektu dotyczącego Łodzi i mieszkańców miasta, a także uzyskane dofinansowanie ze środków zewnętrznych, np. funduszy norweskich, unijnych, czy programów ministerialnych. Wsparcie ze strony Miasta może być przeznaczone na tak zwany wkład własny, czyli tę część projektu, która wymagana jest, by pozyskać zewnętrzne środki. Wkład własny może wynosić do 40% wartości całego projektu, ale jednocześnie nie może przekraczać 50 tysięcy złotych.

- Bardzo cieszymy się, że zgłoszone projekty są tak bardzo różnorodne i że dzięki tej naszej małej cegiełce, będą mogły dziać się ciekawe, fajne rzeczy w Łodzi – mówi Katarzyna Dyzio, dyrektor Biura Aktywności Miejskiej.

Projekty, które otrzymały wsparcie to:

- Program opieki i terapii dla osób z problemem uzależnień behawioralnych, ich bliskich i rodzin z Łodzi i województwa łódzkiego. – projekt realizowany przez Monar.

- Staropolescy. Serial osiedlowy, sezon pierwszy. – projekt Stowarzyszenia Społecznie Zaangażowani.

- Harcerze to żołnierze. – projekt realizowany przez ZHR oddział Łódź.

- Portret przyszłości młodego pokolenia w oczach artystów 60+. Projekt realizuje Ośrodek Trzy Piętra.

Każdy z tych projektów dotyczy nieco innej dziedziny i przeznaczony jest dla innej grupy. „Harcerze to żołnierze” zakłada powstanie muralu na jednej z łódzkich szkół podstawowych. Mural będzie upamiętniał trzech harcerzy: Tadeusza Zawadzkiego „Zośki”, Aleksego Dawidowskiego „Alka” i Jana Bytnara „Rudego”. To postaci znane, chociażby z książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”. Mural powstanie we wrześniu.

W ramach projektu „Staropolescy. Serial osiedlowy” powstaną spektakle inspirowane życiem mieszkańców Starego Polesia. Każdy ze spektakli będzie połączony głównymi postaciami, a spektakle będą wystawiane na terenie łódzkich podwórek.

Także artystycznym projektem, ale dedykowanym seniorom jest projekt „Portret przyszłości młodego pokolenia w oczach artystów 60+”. Artyści amatorzy z Łodzi przygotowali portrety młodego pokolenia, które będą pokazywane podczas różnego rodzaju wystaw.

Ostatni z projektów zakłada pomoc osobom z uzależnieniami behawioralnymi, czyli np. od hazardu, czy Internetu. To wsparcie psychologiczne, psychoterapeutyczne i psychiatryczne, zarówno dla chorych uzależnionych, jak i dla rodzin.

Polecane aktualności

Pamięć o Marszałku

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji przypadającej 12 maja 89. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty… więcej

Odebrano im dzieciństwo. Przywracamy im pamięć.

Tomasz Walczak / BRP

Narodowy Dzień Zwycięstwa - 8 maja to również Święto Dzieci Wojny. W Łodzi, przed Pomnikiem… więcej

Witaj Maj, piękny Maj

Andrzej Janecki / BAM

Mszą św. sprawowaną w intencji Ojczyzny w bazylice archikatedralnej rozpoczęły się wojewódzkie… więcej

Wiwat Biało-Czerwona!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Marsz ze 123-metrową flagą Polski uświetnił obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.… więcej

10. rocznica kanonizacji Papieża-Polaka

Patryk Wacławiak / BAM

W 10. rocznicę kanonizacji Świętego Jana Pawła II – pamiętamy o Honorowym Obywatelu Miasta Łodzi.… więcej

Kontakt