Ważna lekcja historii. 85. Rocznica utworzenia Armii Łódź

Przy Pomniku Chwały Żołnierzy Armii Łódź przypomniano los żołnierzy Wojska Polskiego z terenów Łodzi i okolic, biorących udział w Kampanii Wrześniowej. Armia Łódź utworzona została 23 marca 1939 roku.

Wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa - Wodnicka i przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski z uczniami.
Wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa - Wodnicka i przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski z uczniami.
7 zdjęć
Wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa - Wodnicka i przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski z uczniami.
Wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa - Wodnicka i przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski.
Wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa - Wodnicka.
Przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

Decyzja sztabu generalnego Wojska Polskiego o utworzeniu Armii Łódź zapadła 23 marca 1939 roku. Udział żołnierzy z Łodzi i okolic w wojnie 1939 roku ocenia się jako bardzo istotny dla strategii obrony, również Warszawy. Żołnierze armii walczyli od pierwszego dnia wojny dosłownie na pierwszej linii frontu, broniąc pozycji wzdłuż Warty i Widawki od Glinna do Strońska, wytrzymując ostrzał artyleryjski i bombardowania.

-Strona polska i niemiecka posiadały takie samo wyszkolenie i umiejętności. Przewaga logistyczna i techniczna wroga była jednak miażdżąca. Tak długa i intensywna obrona dowodzi rzeczywistego herozimu naszych żołnierzy – powiedział podczas rocznicy historyk, dr. Tadeusz Bogalecki.

Wydarzenie przy pomniku, w parku Helenów, co roku organizowane jest przy współpracy wielu organizacji patriotycznych i osób, zajmujących się upowszechnianiem historii. Przybyło kilkuset uczniów ze szkół podstawowych i średnich, w których od 8 lat prowadzony jest program upowszechniania wiedzy o historii lokalnej.

 - Wojna z Niemcami była nieunikniona i wszyscy zdawali sobie sprawę, czym ona będzie. Mimo to wojsko podjęło swoje obowiązki i przygotowało najlepiej jak umiało plany obrony.  Musimy pamiętać o ich entuzjazmie i patriotyzmie, ale równie o zakorzenionym poczuciu obowiązku, którzy dobrze wypełnili. AWy, młodzi ludzie musicie również mieć tę świadomość, jak wielki był to obowiązek, jak kruchą i bezcenną wartością jest pokój. Musicie być mądrzy, profesjonalni znać świat i mechanizmy nim rządzące by zachować swoje państwo i umieć nim zarządzać, by uniknąć niebezpieczeństw i ochronić swoich współobywateli. – powiedziała wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa – Wodnicka.

- Świadomość zagrożenia, być może wojny jest wśród nas, ale mamy powody do uznania dla świadomości młodzieży. Badania oprowadzone na zachodzie wykazują, że większość młodych ludzi nie wie, czy byłoby w stanie sprostać tak wielkiej próbie. Młodzi ludzie w Polsce stwierdzają natomiast, że byliby gotowi. Ta świadomość jest nadzieją i wielkim osiągnięciem edukacji historycznej. – powiedział Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi.

Realizatorem i moderatorem  upamiętnień Armii Łódź jest dr Tadeusz Bogalecki. W ramach prowadzonego przez niego programu w szkołach nauczyciele przygotowywani są do prowadzenia zajęć o mniej znanej historii - lokalnej.

-Przeszkoliliśmy blisko 90% nauczycieli ze szkół podstawowych i 80 % szkół średnich. To była wielka praca, ale bardzo potrzebna. Z uwagi na wiek wielu z nas musi ograniczać aktywność w dziele upamiętniania, w edukacji wojskowej i patriotycznej, ale teraz z całą pewnością możemy powiedzieć: mamy następców. Każda z tych szkół gotowa jest do społecznej pracy w miejscach, takich jak ten pomnik i wielu innych – powiedział dr Tadeusz Bogalecki.   

Podczas uroczystości dyrektorzy 4 szkół otrzymali medale za prowadzenie szkolnych projektów na rzecz pamięci o Armii Łódź. Odznaczone zostały Szkoły Podstawowe nr 26, 58, 81 i 153.  

Polecane aktualności

10. rocznica kanonizacji Papieża-Polaka

Patryk Wacławiak / BAM

W 10. rocznicę kanonizacji Świętego Jana Pawła II – pamiętamy o Honorowym Obywatelu Miasta Łodzi.… więcej

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Kontakt