Łódzkie legendy. Jak żyło się w rolniczej Łodzi?

Mieszczanie łódzcy uprawiali pszenicę, proso, konopie, groch oraz hodowali konie i bydło. Nie robili tego jednak, na takich samych zasadach jak chłopi. Co to były za różnice? Z czego wynikały?

Średniowieczna Łódź rolnicza na rys. M. Kaczmarka

O gospodarce rolnej mieszkańców Łodzi w XV w. źródła mówią niewiele. Przywileje lokacyjne z 1414 i 1424 r. wspominają daninę w życie i owsie – a zatem te zboża były tutaj uprawiane – ponadto jęczmień, który był ważnym surowcem do wyrobu piwa. Mieszczanie łódzcy uprawiali także trzodę chlewną, owce i drób. 

Rolnictwa miejskiego nie można jednak utożsamiać z wiejskim. Mieszczanie uprawiali ziemie na zupełnie innych zasadach niż chłopi. Początkowo gospodarstwa rolne miały po jednym łanie (ok. 17 ha), ale z biegiem lat następowało stopniowe rozdrobnienie. Największą ilość ziemi posiadali wójt i pleban, choć przeważająca jej część znajdowała się poza obszarem miejskim. 

Łodzianie wykonywali prace polowe ze swoimi rodzinami i służbą domową. Najstarsza wzmianka o rzemiośle łódzkim znajduje się w dokumencie z 1414 r., który wymienia: sukienników, krawców, szewców, piekarzy, rzeźników, kowali i innych. Należy jednak zaznaczyć, iż jest to akt, który mówi m.in. o opłatach, które będą pobierane od wymienionych rzemieślników, co nie znaczy, że wszyscy z nich byli później tutaj reprezentowani. Natomiast dokument z 1424 r. odnosił się już do stanu faktycznego, a zatem wspomniani w nim sukiennicy, rzeźnicy i szewcy rzeczywiście tutaj przebywali i pracowali, choć trzeba pamiętać, że w momencie lokacji miasta żyło w Łodzi ledwie 100 osób.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Pamięć o Marszałku

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji przypadającej 12 maja 89. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty… więcej

Odebrano im dzieciństwo. Przywracamy im pamięć.

Tomasz Walczak / BRP

Narodowy Dzień Zwycięstwa - 8 maja to również Święto Dzieci Wojny. W Łodzi, przed Pomnikiem… więcej

Witaj Maj, piękny Maj

Andrzej Janecki / BAM

Mszą św. sprawowaną w intencji Ojczyzny w bazylice archikatedralnej rozpoczęły się wojewódzkie… więcej

Wiwat Biało-Czerwona!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Marsz ze 123-metrową flagą Polski uświetnił obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.… więcej

Kontakt