Historia Łodzi przemysłowej. Druga część monografii miasta już w przyszłym tygodniu!

Fabrykanci, robotnicy, epoka willi i pałaców. Do rąk łodzian trafi II tom pełnej monografii historii miasta. Opisuje dzieje Łodzi w latach 1820-1914.

prof. Jarosław Kita z UŁ prezentuje II tom monografii. Fot. Andrzej Janecki, UMŁ.
2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Monografia Łodzi historii w pięciu tomach to wspólny projekt Urzędu Miasta Łodzi i Uniwersytetu Łódzkiego z okazji 600-lecia Łodzi. Redaktorem naukowym serii jest prof. Jarosław Kita z Wydziału Filozoficzno-Historycznego, również redaktor II tomu. Projekt współrealizuje Biblioteka Miejska w Łodzi.

II tom to praca zbiorowa 22 autorów. Podobnie jak w tomie pierwszym, temat ujęty jest chronologicznie, ale uporządkowany również poprzez moduły, takie jak: „rozwój przemysłu”, „narodowości i wyznania”, „przekrój społeczny” (fabrykanci, robotnicy, inteligencja, rola kobiet), „architektura”, „szkolnictwo”, „opieka zdrowotna”, „dobroczynność”, „kultura”, „sport”, „folklor miejski”, „język łodzian” itp. Wśród autorów są wybitny łódzcy badacze i akademicy, np. prof. Jarosław Kita, prof. Wiesław Puś, prof. Krzysztof Stefański – specjalizujący się w historii architektury, prof. Krzysztof Woźniak - znany badacz życiorysu Rajmunda Rembielińskiego czy prof. Marta Sikorska, znana badaczka historii kobiet.

Autorzy podkreślają, że II tom to „must have” w biblioteczce każdego łodzianina. XIX wiek, czyli okres rozkwitu Łodzi fabrycznej to najważniejsza epoka w historii miasta. Dlatego II tom jest o 80 stron obszerniejszy od poprzedniego i liczy tysiące pozycji bibliograficznych.

- Realizujemy wielkie zadanie jakiego podjęliśmy się z okazji 600-lecia Łodzi. Tom drugi był ogromnym wyzwaniem z uwagi na wielość źródeł i bogactwo wiedzy o Łodzi przemysłowej. To okres największej świetności, swoistej „kariery miasta Łodzi”. – powiedział prof. Jarosław Kita.

- Wartością książki jest pogłębiona wiedza o codzienności i życie zwykłych ludzi w mieście, o pracy i poprawie jakości życia. Był to czas kiedy Łódź znakomicie prosperowała, na swoich zasadach, w tych czasach wypracowany kapitał pozostawał bowiem w mieście. – powiedział Mariusz Goss, pełnomocnik Prezydenta Miasta Łodzi ds. Dziedzictwa Łodzi.

Premiera książki odbędzie się 21 listopada br. o godz. 17.00 w holu starego gmachu Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego (dawne frontowe wejście do budynku), przy ul. Jana Matejki 32/38 w Łodzi (wstęp wolny)

Premierze publikacji towarzyszyć będzie wystawa „Łódź zajmuje mnie i porywa…”. Obraz miasta na przełomie XIX i XX wieku w zbiorach Biblioteki UŁ”. Po otwarciu nastąpi spotkanie z autorami pod wspólnym hasłem: „Kariera miasta Łodzi. Od rolniczego miasteczka do wielkoprzemysłowej metropolii (1820-1914)”.

Program spotkania:

1. Prof. dr hab. Jarosław Kita (moderator spotkania)
2. Prof. dr hab. Wiesław Puś – Kształtowanie się nowoczesnej i wielokulturowej społeczności miasta.
3. Dr hab. Kamil Śmiechowski – Na czym polega fenomen Łodzi przemysłowej?
4. Dr hab. Marta Sikorska, prof. UŁ – Nie tylko robotnice – kobiety w XIX-wiecznej Łodzi.
5. Dr hab. Joanna Sosnowska, prof. UŁ – „…łodzianie bogaci nie skąpią grosza, gdy ofiarą łzę ubogiemu otrzeć mogą” – dobroczynność i filantropia w Łodzi przemysłowej.
6. Dr hab. Piotr Gryglewski, prof. UŁ – Od miasteczka do aglomeracji – różnorodność architektoniczna industrialnej Łodzi i jej przedmieść.
7. Dyskusja
8. Podpisywanie książek i rozmowy z autorami.

Pierwszy tom monografii ukazał się w lipcu tego roku, drugi (1821-1914) –  w listopadzie 2023. W trzecim tomie, który ukaże się w marcu 2024, poczytamy o losach Łodzi między dwoma wojnami, w czwartym (lipiec 2024) o Łodzi powojennej i współczesnej. Piąty tom będzie utrzymany w konwencji „historii mówionej”, oparty głównie na wywiadach i wątkach dodatkowych, które nie znalazły się w pierwszych tomach. Sprzedaż drugiego tomu rozpocznie się po premierze, przy czym w każdej z  filii Biblioteki Miejskiej w Łodzi znajdzie się jeden egzemplarz do wypożyczenia.

Polecane aktualności

Odebrano im dzieciństwo. Przywracamy im pamięć.

Tomasz Walczak / BRP

Narodowy Dzień Zwycięstwa - 8 maja to również Święto Dzieci Wojny. W Łodzi, przed Pomnikiem… więcej

Witaj Maj, piękny Maj

Andrzej Janecki / BAM

Mszą św. sprawowaną w intencji Ojczyzny w bazylice archikatedralnej rozpoczęły się wojewódzkie… więcej

Wiwat Biało-Czerwona!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Marsz ze 123-metrową flagą Polski uświetnił obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.… więcej

10. rocznica kanonizacji Papieża-Polaka

Patryk Wacławiak / BAM

W 10. rocznicę kanonizacji Świętego Jana Pawła II – pamiętamy o Honorowym Obywatelu Miasta Łodzi.… więcej

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Kontakt