100. rocznica zaślubin Polski z morzem

Z okazji 100. rocznicy odzyskania dostępu Polski do morza pod tablicą przy ul. 10 lutego upamiętniającą to wydarzenie, wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek złożył kwiaty.

7 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

- historia pokazuje nam, że jeśli tracimy wolność jako naród to zawsze ponosimy ogromny koszt, aby ją odzyskać  Dzisiejsze wydarzenie jest radosne, symboliczne i pamiętajmy o tych którzy przyczynili  się do tego, że Polska ma dostęp do morza – powiedział wiceprezydent Adam Wieczorek podczas spotkania w bibliotece na uroczystości zorganizowanej przez Zarząd Okręgu Łódzkiego Ligi Morskiej i Rzecznej oraz Bibliotekę Czterech Kultur w Łodzi. W części artystycznej wystąpił zespół szantowy „Piranie” z VI LO im. J. Lelewela, który zaprezentował kilka utworów. W spotkaniu udział wzięli również przedstawiciele Rady Osiedla Katedralna.

10 lutego 1920 r. w Pucku odbyły się symboliczne zaślubiny z morzem, zorganizowane dla uczczenia powrotu Polski nad Bałtyk. Reprezentujący Rzeczpospolitą gen. Józef Haller w czasie uroczystości mówił: „Teraz wolne przed nami światy i wolne kraje. Żeglarz polski będzie mógł dzisiaj wszędzie dotrzeć pod znakiem Białego Orła, cały świat stoi mu otworem". Tego dnia w Pucku zorganizowano uroczystości symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem. Zaślubiny odbyły się poprzez wrzucenie pierścienia do morza. Przed zaślubinami, odbyło się spotkanie generała Hallera i delegacji władz Polski w Gdańsku z tamtejszymi Polakami, którzy ofiarowali na ręce Józefa Hallera dwa platynowe pierścienie.

Po stu latach od powrotu Polski nad Bałtyk, Sejm RP w przyjętej 16 października 2019 r. uchwale ustanowił 2020 Rokiem Zaślubin Polski z Morzem w Pucku. W uchwale podkreślono, że jubileusz ten jest doskonałą okazją, by dokonać oceny, jak państwo polskie zagospodarowało odzyskany na mocy postanowień Traktatu Wersalskiego dostęp do Morza Bałtyckiego. Posłowie przypomnieli osiągnięcia II Rzeczypospolitej: budowę nowoczesnego portu morskiego i miasta Gdyni. Dzięki temu nastąpił szybki rozwój handlu morskiego, co z kolei wpłynęło na pozycję gospodarczą i wzmacniało niepodległość państwa polskiego.

W listopadzie 1994 roku narodziła się idea ustanowienia Pierścienia Hallera jako najwyższego wyróżnienia, nadawanego przez Ligę Morską osobom i instytucjom - za wybitne zasługi położone dla budowy i rozwoju Polski morskiej. Wśród ponad 90 osób, gmin, instytucji, organizacji uhonorowanych od 1995 roku Pierścieniem Hallera jest również Miasto Łódź.

Polecane aktualności

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Piknik na Fali na zakończenie 10 Łódzkich Senioraliów

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

W ramach tegorocznej jubileuszowej edycji Łódzkich Senioraliów w dniu 24 maja w godz. 11:00 - 14:00… więcej

Pamięć o Marszałku

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji przypadającej 12 maja 89. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty… więcej

Odebrano im dzieciństwo. Przywracamy im pamięć.

Tomasz Walczak / BRP

Narodowy Dzień Zwycięstwa - 8 maja to również Święto Dzieci Wojny. W Łodzi, przed Pomnikiem… więcej

Kontakt