Chengdu

 

 

chengdu8 (szerokość: 431px) chengdu-3 (szerokość: 431px) chengdu-home (szerokość: 431px)

CHENGDU - W SKRÓCIE

Chengdu to miasto położone w środkowych Chinach, będące stolicą prowincji Syczuan. Zespół metropolitarny zamieszkuje około 14 mln osób. Chengu to ośrodek gospodarczy
i kulturalno-naukowy. Rozwinął się tam szczególnie przemysł wysokich technologii, elektroniczny, maszynowy, chemiczny, drzewny, mineralny, lekki, spożywczy
i metalurgiczny.
Zostało ono wyznaczone przez radę państwa na zachodnie centrum gospodarcze; logistyki, handlu, finansów, nauki i technologii. Jest ponadto ośrodkiem produkcyjno - rolniczym.
Jest piątym najpopularniejszym miastem w Chinach. Ze względu na swoje położenie miasto jest nazywane Niebiańska Krainą.

Chengdu to centrum z największą liczbą uniwersytetów i ośrodków badawczych
w Południowo-zachodniej części Chin, takich jak Uniwersytet Syczuański czy Uniwersytet Nauk Elektronicznych i Technologii Chin.

W Chengu znajduje się także Chińska Baza Badawczo-Hodowlana Pandy Wielkiej. Miasto jest też głównym ośrodkiem kuchni syczuańskiej, gdzie działa Syczuańska Akademia Sztuki Kulinarnej.

W 2013 roku, po ponad dwuletnich przygotowaniach, został uruchomione regularne ekspresowe przewozy kolejowe cargo z południowo-zachodnich Chin do Łodzi. Dzięki temu miasto Łódź stało się rozpoznawalnym ośrodkiem na arenie południowo-zachodnich Chin, który może uczestniczyć w rozwoju gospodarczym kraju i Unii Europejskiej.

Współpraca z Chengdu opiera się również na wymianie technologii informacyjnych, nowej energii, wymiany kulturalnej i akademickiej. Instytucje kultury Chengdu nawiązały współpracę z instytucjami kultury w Łodzi, skupiając się na podobnych projektach obu miast, szczególną uwagę poświęcając festiwalom i ofercie kulturalnej.

Miasto Chengu współpracuje z wieloma miastami na całym świecie, między innymi z Baku, Maastricht, Palermo.
29 czerwca 2015r. została podpisana umowa o współpracy między Łodzią a Chengdu.

Burmistrzem miasta jest Tang Liangzhi.

Oficjalna strona miasta: http://www.chengdu.gov.cn/

Umowa partnerska>>>

Uchwała Rady Miejskiej>>>


2016

 

Wizyta w Chengdu
 

W dniach 23- 25 czerwca br. odbyło się Innowacyjne Forum Miast Partnerskich Chengdu, w którym udział wziął również Wiceprezydent Miasta Łodzi, Pan Ireneusz Jabłoński.

Podczas wizyty została złożona wizyta w Polskim Showroomie w Chengdu, w którym są prezentowane i promowane produkty polskie przywożone do Chin pociągiem cargo Łódź- Chengdu. Niniejsze produkty są dystrybuowane bezpośrednio do odbiorców, można je również zakupić za pomocą platformy internetowej.

 

Podczas Innowacyjnego Forum Miast Partnerskich Chengdu, zaprezentowany został profil miasta Łodzi, jego potencjał akademicki i gospodarczy oraz innowacyjne rozwiązania implementowane w Łodzi – nanotechnologia, czy grafen. Ponadto zaprezentowany został program rewitalizacji Łodzi wraz z projektem Mia100 kamienic oraz EC1. W związku z tym przedstawiona została także informacja dotycząca aplikacji Miasta Łodzi o organizację EXPO 2022.

 

Podczas spotkań z Burmistrzem Miasta Chengdu Panem Tang Liangzhi, Wiceburmistrzem Chengdu Panem Liu Shousheng oraz Panią Katarzyną Wilkowiecką, Konsulem Generalnym RP w Chengdu zostały omówione kwestie:

 • Wspólnej promocji połączenia cargo Łódź – Chengdu,
 • Poszukiwania nowych partnerów, eksporterów, inwestorów do współpracy w ramach niniejszego przedsięwzięcia,
 • Wsparcia przy inicjowaniu kolejnych inwestycji w ramach połączenia Łódź – Chengdu.

 

W Innowacyjnym Forum Miast Partnerskich Chengdu wzięli udział, m.in.

 • Burmistrz Bangalore, India,
 • Wiceburmistrz Bonn, Niemcy,
 • Wicegubernator Chang Mai, Tajlandia,
 • Burmistrz Cupertino, USA,
 • Burmistrz Hamilton, Australia,
 • Wiceburmistrz Kazania, Rosja
 • Burmistrz Kofu, Japonia,
 • Wiceburmistrz Kyoto, Japonia,
 • Burmistrz Pecs, Węgry,
 • Burmistrz Perth, Australia,
 • Radny Miasta Tel – Aviv, Izrael.


2015

 

Nowy jedwabny szlak
2015-06-29

Na III Regionalne Forum Polska-Chiny przyjechało do Łodzi ponad pół tysiąca przedsiębiorców i przedstawicieli władz samorządowych. Przy okazji dyskusji i paneli toczą się rozmowy na temat wymiany gospodarczej, naukowej i kulturalnej oraz podpisywane są porozumienia o współpracy. Na forum przyjechał minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna, a władze Łodzi i województwa reprezentowali: prezydent Hanna Zdanowska i marszałek Witold Stępień.
Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Daria Lipińska-Nałęcz podpisała dokumenty ułatwiające wymianę studentów między polskim uniwersytetami a uczelniami w prowincji Henan, co ma również znaczenie dla Uniwersytetu Łódzkiego i naszego miasta, które bardzo blisko współpracuje już z miastem Chengdu. Oba ośrodki łączy kolej cargo, a wczoraj Chińczycy otworzyli w Łodzi swoje biuro i oficjalne przedstawicielstwo.


Wizyta delegacji z Chengdu
2015-12-18

W dniach 18,19 grudnia 2015 r. miała miejsce wizyta delegacji z Chengdu pod przewodnictwem Wiceburmistrza Chengdu Pana Liu Shoucheng. Wizyta miała charakter gospodarczy i dotyczyła nowych mozliwości inwestycyjnych w ramach połączenia cargo Łódź - Chengdu. Ponadto delegacja zwiedziła nowy teren inwestycyjny zlokalizowany przy ul. Pryncypalnej, który objęty jest przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną. Firma Hatrans zorganizowała również przeloty nad terenami inwestycyjnymi Łodzi, podczas których delegacja z Chengdu miała możliwość obejrzenia w całości niniejszych terenów.
Ponadto podczas spotkań, strona chińska miała możliwość zapoznania się ze wszelkimi zachętami inwestycyjnymi proponowanymi przez ŁSSE, możliwością poszerzenia współpracy z firma Hatrans, obsługującą połączenie cargo Łódź - Chengdu.
Niniejsze spotkania były także okazją do wymiany pomysłów, doświadczeń i poszukiwania rozwiązań w zakresie innowacji, które posłużyć by mogły rozwojowi połączenia kolejowego Łódź - Chengdu.

 


III Forum Miast Partnerskich
2015-09-09

W dn. 9-10 września 2015 r. miało miejsce III Forum Miast Partnerskich, poświęcone tematyce rewitalizacji w centrum miasta. Goście z Lyonu, Stuttgartu, Szegedu i Tampere mówili o swoich doświadczeniach w zakresie rewitalizacji i ożywiania centrów miast. Uczestnicy Forum mieli okazję wziąć udział w Kongresie Urbanistyki Polskiej "Powrót do Centrum", zorganizowanym przez Towarzystwo Urbanistów Polskich. Przy tej okazji specjaliści z całej Europy wymienili swoje doświadczenia w zakresie planowania przestrzennego, rewitalizacji, zwiedzili Łódź i zapoznali się z projektem starań Łodzi o EXPO 2022.
Swojego poparcia tej kandydaturze udzieli dyplomaci z Francji i Finlandii.

Materiał w sprawie poparcia starań Łodzi o EXPO z Forum: