Artykuł

Ukraińcy - nowi łodzianie. Mieszka ich już w Łodzi nawet 100 tysięcy

Od kilku lat na ulicach polskich miast coraz częściej słychać język ukraiński. Niektóre witryny sklepowe opatrzone są ukraińskimi szyldami, a większość instytucji publicznych swoje usługi tłumaczy również na język naszych wschodnich sąsiadów. Nie inaczej jest w Łodzi.

fot. Centrum Dialogu
Półkolonie integracyjne w Centrum Dialogu dla dzieci z rodzin polskich, ukraińskich i białoruskich
4 zdjęcia
fot. Centrum Dialogu
fot. Centrum Dialogu
fot. Centrum Dialogu
fot. Centrum Dialogu
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Od kilku lat na ulicach polskich miast coraz częściej słychać język ukraiński. Niektóre witryny sklepowe opatrzone są ukraińskimi szyldami, a większość instytucji publicznych swoje usługi tłumaczy również na język naszych wschodnich sąsiadów. Nie inaczej jest w Łodzi.

Sytuacja demograficzna Polski, ale również Łodzi, zmienia się na naszych oczach. Z monokulturowego społeczeństwa, w które wepchnęła nas hekatomba II wojny światowej i okres komunizmu, zmieniamy się w wielokulturowe. Ważną jego część stanowią Ukraińcy. 

Nowe pokolenie łodzian

Łączą nas nie tylko podobne języki, ale też zbliżony kod cywilizacyjny. Trudno jest określić dokładną liczbę Ukraińców mieszkających w Łodzi, śmiało można jednak założyć, że jest ich około 80 tysięcy. Nie tylko z nami pracują, ale uczą się, nabywają nasze nawyki i utożsamiają się z Łodzią. 

Rośnie już pierwsze pokolenie łodzian – Ukraińców, więc za kilka czy kilkanaście lat nie powinny nas dziwić ukraińskie nazwiska na teatralnych afiszach czy w składach naszych sportowych drużyn.

„Za chlebem” i lepszym życiem

Ukraińcy do naszego miasta przyjeżdżają „za chlebem”. W całym 2021 roku Powiatowy Urząd Pracy w Łodzi wydał prawie 120 tysięcy pozwoleń na pracę obywatelom Ukrainy. To prawie 75 procent wszystkich ubiegłorocznych zezwoleń. Także większość zezwoleń na pracę sezonową w 2021 roku wydano właśnie obywatelom Ukrainy – 235 na 245 wydanych w ogóle. 

Jak zaznacza PUP, zapotrzebowanie na pracowników ze Wschodu wzrasta, a najwięcej zatrudnianych jest właśnie Ukraińców. W dużej części zajmują oni zawody deficytowe tj. te, w których brakuje obecnie pracowników i pracodawcy „posiłkują się” fachowcami zza wschodniej granicy. Są to: magazynier, konfekcjoner, pracownik budowlany, szwaczka, kierowca, kosmetyczka, fryzjer, kucharz czy pomoc kuchenna. 

Obecnie poszukiwani są m.in. magazynier z umiejętnością odczytywania etykiet w języku ukraińskim, od którego wymagana znajomość ukraińskiego w mowie i piśmie na poziomie B1, pomoc kuchenna ze znajomością języka ukraińskiego w mowie i piśmie na poziomie C1 czy osoba do obsługi klienta zagranicznego pochodzenia ukraińskiego, którego praca polegać ma na obsłudze infolinii ukraińskiej, kontakcie z kontrahentami i klientami z Ukrainy. 

Praca to nie wszystko

Duża część sąsiadów zza naszej wschodniej granicy nie tylko pracuje, ale i osiedla się w Łodzi. Wiąże tutaj przyszłość swoją i swojej rodziny, zostając w niej na stałe. Nie ma już chyba przedszkola czy szkoły podstawowej w naszym mieście, do której nie chodziłoby choć jedno ukraińskie dziecko. To także dlatego w trakcie mijających zimowych ferii Centrum Dialogu imienia Marka Edelmana w Łodzi przygotowało półkolonie integracyjne dla dzieci w wieku 8–12 lat z rodzin białoruskich, polskich i ukraińskich. Półkolonie miały charakter warsztatów tanecznych, a prowadzili je nauczyciele właśnie z tych państw. 

Powoli rozwija się również rynek rozrywkowy czy usługowy, skierowany właśnie do Ukraińców. Środki komunikacji miejskiej, kina czy restauracje swoją ofertę przedstawiają także w języku ukraińskim. Nikogo już chyba nie dziwią bukwy na biletomatach czy w restauracyjnym menu. Zmiany w wielokulturowości Łodzi widać także w sferze duchowej. Na msze w prawosławnej Parafii pw. świętego Aleksandra Newskiego uczęszcza coraz więcej osób. Są to głównie Ukraińcy, Białorusi i Ormianie.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

fot. Envato Elements

Archidiecezja Łódzka wybuduje osiedle dla uchodźców z Ukrainy. To 15 nowych domów

red / ŁÓDŹ.PL

W niedzielę (24 kwietnia), abp Grzegorz Ryś ogłosił, że Archidiecezja Łódzka z pomocą darczyńców… więcej

fot. ŁÓDŹ.PL

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej na pomoc uchodźcom. Technologia VR pomoże leczyć traumę

red / ŁÓDŹ.PL

Czy nowoczesna technologia i pomoc psychologiczna mogą iść w parze? Sesje wirtualnej rzeczywistości… więcej

grafika ŁÓDŹ.PL

Aplikacja Tropiciel również w języku ukraińskim. Ułatwienie dla nowych mieszkańców Łodzi

red / ŁÓDŹ.PL

Specjalnie dla osób z Ukrainy, które przyjeżdżają do Łodzi, ekipa aplikacji Tropiciel postanowiła… więcej

mat. prasowe

Gwiazdy wspierają Fundację Happy Kids. Ty też możesz pomóc dzieciom z Ukrainy!

rd / ŁÓDŹ.PL

Miss World Karolina Bielawska, aktorzy Katarzyna Glinka, Piotr Adamczyk i Magdalena Boczarska,… więcej

fot. ŁODŹ.PL

Łódzcy seniorzy dla ukraińskich dzieci. Plecaki wypchane prezentami i miłością

OHO / ŁÓDŹ.PL

261 plecaków wypełnionych malowankami, pluszakami, słodyczami, napojami i... miłością zebrało… więcej

Kontakt