Aktualności

« back

Walka o Expo trwa
2017-06-16
Udostępnij na facebook

Trzy państwa i trzy miasta powalczą o organizację International EXPO 2022/2023. To Łódź, Buenos Aires i Minneapolis. Miasto ze Stanów Zjednoczonych rzutem na taśmę, po wtorkowym głosowaniu w BIE włączyło się do walki o International EXPO 2022/2023. W środę w paryskiej siedzibie BIE wszystkie trzy kraje miały okazję, by zaprezentować swoje kandydatury. Zaczęło Minneapolis z hasłem: "Zdrowi ludzie. Zdrowa planeta", stawiając na promocję zdrowia dla każdego w każdym wieku i promowanie zdrowego stylu życia. A EXPO jest do tego idealnym narzędziem.

Jako drugie prezentowało się Buenos Aires. Pomysł Argentyńczyków na EXPO to nowoczesne technologie, rozwiązywanie problemów świata dzięki zaawansowanym technologiom. Buenos Aires chce się skoncentrować na cyfrowej przyszłości świata.

I wreszcie prezentacja Polski i Łodzi, czyli pomysł na zmianę miast poprzez ich rewitalizację.

- Siłę miast stanowi siła jego mieszkańców - mówiła podczas prezentacji prezydent Hanna Zdanowska - Łodzianie postanowili swój dom gruntownie wyremontować. Zapał łodzian doceniają inwestorzy tworząc nowe miejsca pracy, a doskonale skomunikowana Łódź przestała tracić mieszkańców. Łódź odzyskuje swoją duszę, a całe miasto przechodzi gruntowną przemianę. Nie chodzi tu o zwykły remont, czy budowę czegoś od nowa. Jesteśmy zbyt dumni z naszego dziedzictwa, żeby pozwolić na jego utratę. Dlatego dawne królestwa przemysłu zmieniamy w biura, centra rozrywki, czy instytucje kultury. Przygotowujemy się na wyzwania przyszłości, ale troszczymy się o nasze miejskie korzenie.

Paweł Lewandowski, wiceminister, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dodał, że Polska podjęła wyzwanie:

- Głębokie procesy rewitalizacji – przywracania miastom duszy – to dziś już nie sfera marzeń i planów, a codzienna rzeczywistość Polski - mówił minister Paweł Lewandowski. - Nasze doświadczenia transformacji, wszystkie lekcje, które odebraliśmy przez te 3 dekady, dziś przenosimy najbliżej zwykłych ludzi – do ich domów. To ogromne wyzwanie – przywrócić tożsamość miejsc, przegonić światowych liderów i zrobić to wsłuchując się w każdy głos i sugestię mieszkańców. Łączyć miejskie i narodowe strategie rozwoju z wyzwaniami społecznymi. Łączyć przemiany infrastrukturalne z potrzebami wszystkich grup społecznych. Rewitalizować. Tymi doświadczeniami chcemy się dzielić.

O tym kto zorganizuje kolejne EXPO - delegaci Biura Wystaw Światowych zdecydują już w listopadzie.

(źródło: Biuro Rzecznika Prasowego i Nowych Mediów UMŁ)

« back

edukacja

zdrowie

Strategia 2020+ zakladka miasto

Przemysły Kreatywne

Użytkowanie wieczyste 2016