Aktualności

« back

Cyfrowe Muzeum Włókiennictwa
2017-05-19

Centralne Muzeum Włókiennictwa rozpoczyna pracę nad nowoczesnym portalem internetowym, który przybierze postać wirtualnego muzeum. Użytkownicy będą mogli bezpłatnie, przy pomocy własnych komputerów i sprzętu obejrzeć najciekawsze i najcenniejsze obiekty z kolekcji Centralnego Muzeum Włókiennictwa oraz partnerów, czyli Archiwum Państwowego w Łodzi i Muzeum Miasta Łodzi.

- Tego typu przedsięwzięcie to okazja, by pochwalić się tym, co faktycznie znajduje się w muzeum, jakie zbiory kryją się w tych olbrzymich murach. To także zachęta, by na żywo zobaczyć to, co oglądać będziemy w wersji cyfrowej - przekonuje prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

W ramach projektu CMW stworzy jedną z najnowocześniejszych pracowni digitalizacyjnych w Polsce. Wyposażenie stanowił będzie wysokiej klasy sprzęt - aparat z matrycą o wysokiej rozdzielczości, komplet specjalistycznych obiektywów i filtrów oraz komputer z odpowiednim oprogramowaniem. Na potrzeby projektu proces digitalizacji przejdzie pond 2,5 tys. muzealnych obiektów. Najnowocześniejsza technologia umożliwi precyzyjne zaprezentowanie zasobów muzeum w rzeczywistości wirtualnej.

- W oparciu o digitalizowane dokumenty będziemy przygotowywać wystawy ze specjalną aranżacją, dedykowane konkretnie do internetu. Planujemy także działania edukacyjne. Chcemy poprzez nasze zbiory uczyć dzieci elementów matematyki, historii i literatury - zapowiada Aneta Dalbiak, dyrektor Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Całkowity koszt przedsięwzięcia to ponad 650 tys. zł. Projekt otrzymał najwyższe dofinansowanie w ramach programu „Kultura cyfrowa 2017", realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz uzyskał wsparcie Łodzi, która przeznaczyła na jego realizację blisko 150 tys zł. z budżetu miasta.

(ksz)

 

« back

edukacja

zdrowie

Strategia 2020+ zakladka miasto

Przemysły Kreatywne

Użytkowanie wieczyste 2016