Aktualności

« back

Z Łodzi w Himalaje
2017-03-08
Udostępnij na facebook

Łódzka ekspedycja w Himalaje wyrusza już w połowie marca. Paweł Michalski, polski alpinista i himalaista, zamierza zdobyć dwa ośmiotysięczniki w jednym sezonie - Makalu (8481m n.p.m.) i Lhotse (8516 m n.p.m.). Miasto Łódź wspiera wyprawę. Ekspedycja potrwa do maja, a jej uczestnicy będą eksponować flagę z herbem Łodzi w odwiedzanych miejscach.

- Będziemy z panem Pawłem myślami przez te osiem tygodni. A sama wyprawa będzie na pewno doświadczeniem niezwykłym, ale i bardzo trudnym, bo niełatwo jest w jednym sezonie zdobyć dwie tak wysokie góry. My tutaj w Łodzi będziemy trzymać kciuki, by się udało - powiedział wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.

Paweł Michalski - polski alpinista i himalaista. Członek kadry narodowej Polskiego Związku Alpinizmu (wspinaczka wysokogórska), a także Łódzkiego Klubu Wysokogórskiego. Zorganizował i brał udział w kilkunastu ekspedycjach w Himalaje i Karakorum. Wspinał się w górach na wszystkich kontynentach. W latach 2006 - 2012 zdobył 4 ośmiotysięczniki: Cho Oyu, Gasherbrum I, Gasherbrum II, Broad Peak.

Ekspedycja będzie ważnym wydarzeniem w środowisku wspinaczkowym. Próba zdobycia dwóch szczytów ośmiotysięcznych w jednym sezonie, trwającym ok. 8 tygodni jest celem niezwykle ambitnym zarówno pod względem sportowym, jak i logistycznym. Niewiele ekspedycji decyduje się na to, aby zdobyć w tak krótkim czasie - dwie nawet stosunkowo łatwe i bezpieczne góry.

- Na szczycie Makalu planujemy stanąć w drugiej połowie kwietnia. Mamy nadzieję, że pogoda nam na to pozwoli. Później przemieścimy się w rejon doliny Khumbu i stamtąd postaramy się jednym wyjściem wejść na Lhotse. W ciągu trzech, czterech dni chcemy zdobyć szczyt tej góry. To będzie wejście sportowe, bez tlenu i szerpów - powiedział Paweł Michalski.

Makalu to piąty co do wysokości szczyt świata. Położony w Himalajach Wysokich, na granicy Chin i Nepalu, 20 km na południowy wschód od Mount Everestu. Osiąga wysokość 8481 m n.p.m.

Lhotse jest czwartą najwyższą górą globu, należy do grona „wysokich" ośmiotysięczników. Góra sąsiaduje z Mt. Everestem i znana jest z częstych, gwałtownych zmian pogody.

Obydwa szczyty Michalski będzie zdobywał bez użycia dodatkowego tlenu i bez pomocy tragarzy wysokościowych. Wyprawa Pawła Michalskiego jest doskonałą okazją do promocji Łodzi w niestandardowy sposób.

Ekspedycje Pawła Michalskiego trzykrotnie były objęte patronatem Prezydenta Miasta Łodzi. Himalaista otrzymał także dyplom uznania w podzięce za promocję Łodzi poprzez wspinaczkę wysokogórską (po zdobyciu wraz z ojcem najwyższej góry Antarktydy - Mt. Vinson).

Współorganizatorem ekspedycji jest Łódzki Klub Wysokogórski. (M.Ka.)

 

« back

edukacja

zdrowie

Strategia 2020+ zakladka miasto

Przemysły Kreatywne

Użytkowanie wieczyste 2016