Zasada 6R

Świadomość konieczności segregacji śmieci jest podstawą. Rocznie, przeciętny Polak wytwarza około 300 kilogramów odpadów, co przy populacji Polski liczącej niespełna 38 milionów, daje około 12 milionów ton odpadów rocznie! Niestety, ta liczba z roku na rok się powiększa.

Zapoznaj się z Zasadą 6R* (*nazwa pochodzi od pierwszych liter słów w języku angielskim) i zmień styl życia na bardziej świadomy i odpowiedzialny. Ogranicz konsumpcję dóbr i utylizację odpadów. Miej pozytywny wpływ na środowisko naturalne.

Rethink = Przemyśl

Analizuj swoje codzienne zwyczaje konsumenckie i zacznij krytyczniej podchodzić do gromadzenia dóbr. Suma działań poszczególnych osób ma ogromny wpływ na świat, w którym żyjemy. Nie ulegaj marketingowi, nie goń ślepo za modą i nowymi modelami telefonów czy innych gadżetów. Pomyśl o skutkach zakupów: dla środowiska oraz krajów, gdzie pozyskuje się surowce do produkcji tych rzeczy.

Refuse = Odmawiaj

Ogranicz swoje zakupy i korzystanie z różnych dóbr. Zwróć się ku wartościom niematerialnym, zadbaj o relacje z ludźmi. Doceń przebywanie na świeżym powietrzu, bez potrzeby kontaktu z coraz nowszym sprzętem elektronicznym czy galerią handlową w poszukiwaniu kolejnego modnego ubrania. Wycisz się i zwolnij tempo życia.

Reduce = Ograniczaj

Mniejsze zakupy to nie tylko mniejsze wydatki, ale też ograniczenie zużycia wody, energii i transportu oraz odpadów. To z kolei zmniejsza nasz negatywny wpływ na środowisko.

Czy wiesz czym jest ślad węglowy? To ilość wszystkich gazów cieplarnianych (dwutlenku węgla, metanu i kilku innych gazów) wyemitowanych w związku z działalnością człowieka. Ślad węglowy można określać w odniesieniu do osób, produktów, usług, zakładów pracy, miast i państw. Dla przeciętnego Polaka wynosi on 8000 kg CO2., tymczasem światowy cel to tylko 2000 kg CO2 na osobę. Przelicz swój ślad węglowy (służą temu dostępne w Internecie kalkulatory) i podejmij wyzwanie, by go zmniejszyć.

Reuse = Używaj ponownie

Ponowne wykorzystanie produktu w nowym przeznaczeniu to upcycling. To szerokie pole do pobudzenia fantazji – biżuteria, ubranie czy mebel wykonany tą metodą to szansa na niepowtarzalność, a co ważniejsze -  sprzeciw wobec marnowaniu materiałów.

Wielokrotne użycie to też oddawanie innym przedmiotów, które nam nie są już potrzebne, ale wciąż są zdatne do użycia, np. używana kanapa, telewizor, ubrania, książki, płyty itd. Postaraj się je przekazać rodzinie, znajomym, osobom ubogim, organizacjom charytatywnym.

Recycle = Odzyskaj

Jeżeli nie możesz wyeliminować odpadu lub użyć go ponownie, przyczyń się do odzyskania surowca, z którego został zrobiony. Chodzi tu przede wszystkim o szkło, plastik, papier i metal – korzystaj zatem z pojemników do segregacji. Szczególnie ważne są pojemniki na elektrośmieci, baterie, świetlówki – dzięki nim możemy odzyskać surowce, a równocześnie zadbać, by szkodliwe substancje, jak metale ciężkie, nie przedostawały się do środowiska.

Recover = Naprawiaj

Kilkadziesiąt lat temu sprzęty, które nam służyły, działały bezawaryjnie przez wiele lat, a jeśli się popsuły - były reperowane. Firmy konkurowały trwałością i niską awaryjnością swoich wyrobów. To się jednak zmieniło – sprzedaż jest „nakręcana” niestety także za pomocą takiej produkcji towarów, by miały one określony czas użycia. Możesz sprzeciwić się dalszemu rozwojowi takiego trendu – naprawiaj, co się da. Rozejrzyj się za punktami usługowymi, jak zakład szewski, kaletniczy czy krawiecki. Korzystaj z nich.

Kontakt