Pamięć o ofiarach Holocaustu na Stacji Radegast. XIV Dni Pamięci.

27 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Dla upamiętnienia ofiar tej przerażającej zbrodni, na stacji Radegast w Łodzi odbyły się główne uroczystości. Są one częścią XIV Dni Pamięci o Ofiarach Holocaustu, na które składają się liczne koncerty, wykłady i zajęcia edukacyjne dla młodzieży.

fot. Patryk Wacławiak / UMŁ
12 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (12)

Stacja Radegast jest miejscem szczególnym w historii Łodzi. Tu w czasie II wojny światowej, okupujący Łódź Niemcy przywozili Żydów z całej Europy do Litzmannstadt Getto. Stąd także wywożono ich do obozów zagłady. Mieszkańcy Łodzi, przedstawiciele władz lokalnych i państwowych, łódzkich środowisk żydowskich i Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce uczcili pamięć pomordowanych. Pod pomnikiem upamiętniającym ofiary Litzmannstadt Getto złożono kwiaty i zapalono znicze. Zgromadzeni zapozowali również do symbolicznego zdjęcia z kartkami z napisem #WeRemember. Urząd Miasta Łodzi reprezentowali Pełnomocnik Prezydent Miasta ds. Dziedzictwa Łodzi Mariusz Goss, Marcin Derengowski reprezentujący Wydział Kultury oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Profesor Marcin Gołaszewski.

„Kilka lat temu, odbyliśmy z młodzieżą tu ze stacji Radegast podróż pociągiem do Oświęcimia. Jednym z pierwszych wydarzeń tam na miejscu było spotkanie z Leonem Weintraubem. I on opowiedział swoją niebywałą historię ocalenia z tego nieludzkiego świata w którym się znalazł. Wszyscy młodzi ludzie byli kompletnie zszokowani. Leon Weintraub przeżył. Leon Weintraub został cenionym, lekarzem ginekologiem. Pomógł wielu kobietom i ich dzieciom. Uratował zapewne bardzo wiele żyć. Przełóżmy teraz te wszystkie zatrważające statystyki dotyczące Holocaustu i innych tragedii wojen na tę jedną postać. Ile niezwykle wartościowych, wspaniałych ludzi zginęło w Auschwitz i nie tylko. Ile dobrego mogliby zrobić dla świata tak jak to robi po wojnie Leon Weintraub.” Powiedział Pełnomocnik prezydent ds. Dziedzictwa Łodzi Mariusz Goss.

25 stycznia 1945 roku wyzwolony został niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz- Birkenau. Uwolniono wtedy pozostających w tym miejscu 7000 więźniów. Dla nich oznaczało to koniec gehenny, a dla świata odkrycie niewyobrażalnej grozy zbrodni Holocaustu. W obozach podpalano baraki, wysadzono krematoria, dziesiątki tysięcy ocalałych więźniów wywieziono do Niemiec. Tej zbrodni nie udało się ukryć. Szacuje się, że Holocaust przyniósł zagładę blisko 6 milionów Żydów.

Ze stacji Radegast w Łodzi do obozów Kulmhof i Auschwitz-Birkenau wywieziono około 145 tys. Żydów.

Polecane aktualności

Pamięć o Marszałku

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji przypadającej 12 maja 89. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty… więcej

Odebrano im dzieciństwo. Przywracamy im pamięć.

Tomasz Walczak / BRP

Narodowy Dzień Zwycięstwa - 8 maja to również Święto Dzieci Wojny. W Łodzi, przed Pomnikiem… więcej

Witaj Maj, piękny Maj

Andrzej Janecki / BAM

Mszą św. sprawowaną w intencji Ojczyzny w bazylice archikatedralnej rozpoczęły się wojewódzkie… więcej

Wiwat Biało-Czerwona!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Marsz ze 123-metrową flagą Polski uświetnił obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.… więcej

10. rocznica kanonizacji Papieża-Polaka

Patryk Wacławiak / BAM

W 10. rocznicę kanonizacji Świętego Jana Pawła II – pamiętamy o Honorowym Obywatelu Miasta Łodzi.… więcej

Kontakt